Prostota, solidność, trwałość – SZAFIR kocioł zasypowy na węgiel marki Zębiec

Prostota, solidność, trwałość – SZAFIR kocioł zasypowy na węgiel marki Zębiec

Szukasz małego kotła na węgiel, który zmieści się w Twojej wąskiej lub niskiej kotłowni? Poznaj zasypowy kocioł c.o. SZAFIR. To proste w obsłudze urządzenie grzewcze, które jest zdecydowanie tańsze od kotłów z automatycznym podajnikiem paliwa. Idealne zarówno do małych, jak i średnich domów.

Moc kotła to bardzo ważny parametr, który musi być odpowiednio dobrany do powierzchni i charakterystyki budynku. Pewnym problemem jest jednak fakt, że rynkowa oferta kotłów c.o. obejmuje przeważnie urządzenia o dużej mocy, których eksploatacja jest niewspółmiernie droga w stosunku do realnych potrzeb energetycznych domów. W naszej ofercie mamy trzy moce kotła SZAFIR: 12, 16 i 20 kW aby dobrać i nie przeszacować mocy kotła dla potrzeb grzewczych budynku.

Powierzchnia pomieszczeń w zależności od przenikania ścian budynku

Kocioł tylko na węgiel SZAFIR to jeden z najmniejszych kotłów zasypowych c.o., dostępnych na polskim rynku. Specjalna konstrukcja zapewnia wysoką sprawność kotła przy bardzo niskim zużyciu paliwa. Kocioł węglowy przeznaczony jest do pracy w instalacjach wodnych centralnego ogrzewania grawitacyjnego lub z obiegiem wymuszonym systemu otwartego posiadających zabezpieczenia zgodne z wymaganiami PN-91/B-02413 dotyczących zabezpieczeń instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego.

Wymiary kotłów SZAFIR

Współpraca kotła na węgiel ze zbiornikiem akumulacyjnym.
Zadaniem zbiorników akumulacyjnych jest magazynowanie nadwyżek energii cieplnej, związanej ze zmiennym zapotrzebowaniem na ciepło. Zbiornik sprawi, że wzrośnie sprawność układu c.o. i polepszy się komfort cieplny. Wydłużeniu ulegnie również wykorzystanie cyklu spalania jednego zasypu w kotle SZAFIR, co przełoży się na znaczne oszczędności, głównie za sprawą zmniejszenia zużycia paliwa – nawet do 30% w porównaniu z instalacją nie posiadającą takiego zbiornika.

Energia grzewcza powstała w procesie spalania paliwa w kotle SZAFIR jest transportowana przez czynnik grzewczy i akumulowana w izolowanym zbiorniku, który zapewnia późniejsze jej wykorzystanie do różnych celów np. na potrzeby ciepłej wody użytkowej czy centralnego ogrzewania.

Po wygaśnięciu kotła można jeszcze przez kilka godzin korzystać ze zmagazynowanego ciepła co wydłuży żywotność instalacji i poprawi jakość naszego życia.

Zbiornik magazynuje ciepłą wodę w momencie, gdy jest ona wytwarzana, dzięki czemu nie ma potrzeby podkładania do kotła co kilka godzin. Zyskujesz nie tylko komfort użytkowania, ale też najlepsze parametry spalania węgla.

Modelowy rysunek instalacji kotłów SZAFIR

Kocioł SZAFIR można zamontować w małych i niskich kotłowniach, a jego sprawność energetyczna sięga do 90% w zależności od mocy. Zapewnia to niskie zużycie paliwa i idące za tym oszczędności. Urządzenie spełnia ponadto wymagania normy PN-EN 303-5:2012 w zakresie emisji spalin i sprawności, uzyskując parametry najwyższej 5. Klasy. Posiada także certyfikat ECODESIGN zgodny z rozporządzeniem komisji (UE) 2015/1189. Dodatkowo warto pamiętać, że kupując kocioł SZAFIR można zaoszczędzić, korzystając z odliczenia w PIT ulgi termomodernizacyjnej.

Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest z pewnością płynna regulacja mocy np. przy kotle SZAFIR 12 kW jest ona w zakresie od 3 do 12 kW, dzięki temu nadaje się on do ogrzewania zarówno małych budynków (np. domków letniskowych), jak i dużych domów jednorodzinnych o powierzchni nawet 185 m2.
Konstrukcja kotłów SZAFIR umożliwia uzupełnienie paliwa w trakcie pracy kotła (podobnie jak w kotłach z podajnikiem), nie pogarszając jego właściwości grzewczych.

Kocioł zasypowy SZAFIR posiada komorę zasypową o dużej pojemności do 27 kg (przy kotle SZAFIR 20 kW), dzięki czemu urządzenie pracuje do nawet 12 h na jednym zasypie. Posiada także duży otwór drzwiczek zasypowych, dzięki temu można szybko i wygodnie uzupełnić opał. SZAFIR spala węgiel o granulacji od 20 do 50 mm. Sama komora zasypowa oddzielona jest od komory spalania, przez co eliminuje wydostanie się dymu do kotłowni podczas uzupełniania paliwa.

Nieszablonowe rozwiązania w niewielkim urządzeniu

Analizując informacje techniczne na temat tego kotła, warto zwrócić uwagę na technologie, która jest wykorzystana w kotle węglowym SZAFIR. Są to rozwiązania zapewniające przede wszystkim prostą i wygodną obsługę. Ruchomy żeliwny ruszt umożliwia odpopielanie paleniska bez otwierania drzwiczek.

Dla optymalizacji procesu spalania w kotle SZAFIR:

– dodana została blacha izolująca wewnątrz komory zasypowej
oraz dodana została zapadka w otworze okalającym pręt rusztu

Dzięki tym małym zmianom eksploatacja kotła SZAFIR staje się jeszcze wygodniejsza.

Proste użytkowanie

Sposób palenia w kotle SZAFIR przypomina wygodą użytkowania kocioł automatyczny z podajnikiem – węgiel z komory zasypowej samoistnie osuwa się do komory paleniskowej. Wystarczy rozpalić drewnem, rozpałką i cienką warstwą paliwa w komorze kotła. Następnie nasypać węgiel orzech i cieszyć się wolnym czasem bez konieczności częstego chodzenia do kotłowni. Należy jedynie pamiętać aby odpowiednio uchylić przepustnice powietrza i co jakiś czas przerusztować.

Film z rozpalania w kotle SZAFIR

Co więcej?

Oszczędnych z pewnością zaciekawi fakt, iż kocioł c.o. SZAFIR nie wymaga zasilania energią elektryczną, a sterowanie kotłem odbywa się ręcznie, lub za pomocą miarkownika ciągu (w opcji dodatkowej).

Kocioł wykonany jest ponadto z atestowanych blach kotłowych o grubości do 6 mm. Sama trójkomorowa konstrukcja ogranicza ryzyko powstania korozji i spieków. Dodatkowo firma ZGM ZĘBIEC S.A. obejmuje urządzenia z tego modelu długą, 5-letnią gwarancją na szczelność połączeń spawanych korpusu wodnego. To wszystko potwierdza legendarną zębiecką solidność i długowieczność kotłów produkowanych, już od ponad 40 lat.

Sprawdź szczegóły kotła na węgiel – SZAFIR