Čeština (Česká republika)Deutsch (DE-CH-AT)Polish (Poland)Russian (CIS)English (United Kingdom)
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: KWKD 22kW

KWKD 22kW 5 lata 2 miesiąc temu #453

Postanowiłem zmodernizować mój bodajże 8-mio letni kociołek KWKD 22kW. Zamonowałem sterownik ST88PID i oczywiście wentylator. Kociołek pracuje pięknie ale .... .
Po uzyskaniu temperatury zadanej 70stC wentylator wyłącza się a temperatura podnosi się dalej. Jak zaobserwowałem problem tkwi w przepuszczaniu "lewego" powietrza przez wlot wentylatora. Przysłoniłem go i już jest ok. Problem polega na tym, że nie mogę całą zimę stać przy kotle i przysłaniać lub odsłaniać dmuchawę. Czy istnieje możliwość skonstruowania jakiejś przysłony, która by korzystała z napięcia podawanego przez sterownik na wentylator i przysłaniała lub odsłaniała wlot wentylatora w zależności od stanu pracy dmuchawy? A może istnieje jakieś inne rozwiązanie problemu? Dodam, że kocioł szczelny (na ile to oczywiście możliwe) nie dymi nawet przy nadmuchu na 100% wydajności.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 2 miesiąc temu #454

 • jameess
 • jameess Avatar
 • Offline
 • Posty: 35
 • Thank you received: 1
Witam,

Wentylator masz w zamocowany w drzwiczkach dolnych?
Musisz mieć zamontowana klapkę z "ciężarkiem" przy wlocie dmuchawy do pieca, która będzie się uchylać tylko w "stronę" pieca podczas pracy dmuchawy. Jeżeli dmuchawa nie będzie pracować, to klapka zamyka dolot. Coś takiego to standard w każdym piecu z dmuchawą.

A tak z ciekawości spytam, nie lepiej było zamontować zwykły miarkownik np. Haneywell, Regulus, Esbe?
Który nie potrzebuje prądu, bardzo ładnie trzyma temperaturę zadaną ( pod warunkiem że popielnik szczelny ;) i do kotłowni chodziłbyś max 2x na dobę.


pozdrawiam
Jameess
Ostatnio zmieniany: 5 lata 2 miesiąc temu przez jameess.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 2 miesiąc temu #455

Dmuchawa oczywiście ma klapkę dociążoną ciężarkami. Między obudową wentylatora i klapką są szczeliny, bo muszą aby klapka się nie zacinała i to jest to miejsce gdzie wpada "lewe" powietrze zasysane przez łopatki wentylatora.
Miarkownik ciągu miałem. Zawsze pozostawało sporo niedopalonego opału. Palę węglem orzech II tzn taki jaki jest zalecany przez producenta kotła.
Pozdrawiam
Sławek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 2 miesiąc temu #456

 • jameess
 • jameess Avatar
 • Offline
 • Posty: 35
 • Thank you received: 1
W tunelu gdzie masz klapkę dospawaj dookoła wewnątrz takie paski 6-5 mm szerokości w taki sposób żeby klapka się otwierała tylko w kierunku pieca, jak wentylator przestanie pracować to klapa opadnie, a ciężarek spowoduje że będzie dolegać do tych przyspawanych pasków blachy i wtedy będzie ok ;)


pozdrawiam
Jameess
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 2 miesiąc temu #457

@Jameess

Z tym dodatkowym fartuchem to niezły pomysł. Z uwagi na to, że nie mam czy pospawać aluminium na razie uformowałem taki fartuch z masy uszczelniającej do kominków. Ciężko było ale warto. Myślę, że jakiś czas wytrzyma. Przynajmniej na czas testów.
W dalszym ciągu jednak pracuję nad automatyczną kurtyną. Na razie topornie to wygląda więc nie zamieszczam fotek.
Dzięki za wszelkie sugestie.
P.S.
Podczas kombinacji z kurtyną wpadłem na jeszcze jeden pomysł: Gdyby tak wentylator zasysał powietrze z okolic czopucha?B) Przecież ma ono tam zawsze wyższą temperaturę niż w kotłowni. Może by dało się zaoszczędzić parę kilo węgla?;)

Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #469

 • jameess
 • jameess Avatar
 • Offline
 • Posty: 35
 • Thank you received: 1
@Landlovers

Jak sprawuje się dmuchawa? Czy wzrosła stałopalność na dmuchawie w stosunku do miarkownika ciągu?
Czy możesz porównać stałopalnosć przy całkowicie "załadowanym" piecu, na miarkowniku i dmuchawie?.
Ostatnio troszkę się zimniej zrobiło, ale opału więcej nie idzie. W moim KWKD 15KW ostatnio po zasypaniu pieca 2-ma wiadrami 10l po emulsji węglem kamiennym kostką (rozdrobniłem młotkiem ;),temp zadana 60 stopni, po 26 godzinach było 40 na piecu, w domu był niestety ukrop tak że ciągle palić nie mogę, a "kisić" opał to znów marnotrawstwo.
Na dobę palenia obecnie idzie 4 wiadra (10l po emulsji)to jest około 28 kg węgla brunatnego, kamienny stosuję przy większych mrozach i zasypuję wtedy wiaderko na noc.
I zawsze bezwzględnie na "górę" zasypu idzie warstwa 4 cm popiołu).
Jak zrobi się zimniej to zasypię piec do pełna kamiennym i zobaczę czy wytrzyma deklarowane 30-35 godzin.

pozdrawiam
Jameess
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #486

witaj jameess
mam pytanko poco ta warstwa popiołu na górze zasypu ,i czy też wkładałeś jakieś płytki szamotowe bo czytałem że ponoć to pomaga w lepszym spalaniu.ja zamierzam kupić kwkd 22 choć dużo ludzi odradza mi zębca bo niby mają gorszej jakości blachy itd. ale ja jakoś ufam tej firmie a czy faktycznie te kotły są takie dobre przekonam się już niedługo bo za jakieś 7-8 miesięcy, pozdrawiam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #488

@Jameess
Witam,
trochę późno się odzywam ale miałem sporo roboty.
Jeśli chodzi o stałopalność to podczas ostatnich mrozów uzyskuję jakieś 12-15 godzin. Palę węglem orzech II a na wierzch zasypuję wie łopaty miału. Odnoszę wrażenie, że powoduje to lepszą "dolnopalność". Niestety klapka zamykająca komorę spalania od góry nie jest u mnie dość szczelna i bez miału trochę ciągnie na górę co powodowało problem z uzyskaniem stabilnej temperatury bo ciąg do góry powodował palenie opału w całej masie. Miał nieźle uszczelnia załadunek od góry i kocioł faktycznie staje się dolnego spalania. Mimo ulepszenia dmuchawy mam chyba jeszcze jakiś :lewy: ciąg powietrza. Muszę ustawiać sterownik na 55st.C aby na kotle było 65-70 st. Jeszcze raz dzięki za poradę w sprawie dmuchawy.
Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #489

jeżeli chodzi o klapkę krótkiego obiegu to wyczytałem gdzieś na forum że wystarczy sylikon wysoko temperaturowy i trochę foli nakładasz sylikon na obwodzie otworu krótkiego obiegu ,przykrywasz folią tak aby sylikon nie kleił się do klapki i lekko dociskasz klapką .po wyschnięciu ściągasz folię i ponoć masz szczelną klapkę .ponoć ale nie mam jeszcze pieca także nie wiem tego na 100% .a jeżeli chodzi o lewe powietrze to też przeczytałem że niektóre z tych kotłów mają bubel w postaci nieszczelnego połączenia komory popielnika z resztą pieca i tamtędy dostaje się powietrze lecz ciężko to zauważyć bo połączenie jest schowane za blachami maskującymi ocieplenie.jeżeli pomogłem to dobrze a jeżeli nie to trudno będziesz musiał szukać dalej .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #490

 • jameess
 • jameess Avatar
 • Offline
 • Posty: 35
 • Thank you received: 1
@Landlovers

Klapkę krótkiego obiegu musiałbyś mieć mega nieszczelną żeby to powodowało rozpalenie całego wkładu, raczej przyczyny szukaj na dole a nie na górze.


@arcintuś

Popiół na górze zasypu powoduje, większą stałopalność, stabilizuje temperaturę na kotle, bardzo zmniejsza smołowanie komory zasypowej i przede wszystkim robi się go 2 razy mniej ;),

Płytki szamotowe mam docięte i oparte na skosie pod grodzią, bardzo dobrze spełniają swoje zadanie, ale jeden warunek!! musi być dobry ciąg, w przeciwnym razie są zawalidrogą i wręcz przeszkadzają.

Dodatkowo mam przesłonięty ruszt pionowy i powietrze dostaje się tylko od strony popielnika pod ruszt poziomy i tak jest u mnie lepiej, bo gdy powietrze dostawało się także przez ruszt pionowy to powodowało to "rozpalenie się wkładu nad rusztem do samej góry.

Uszczelnienie klapki krótkiego obiegu silikonem, moim zdaniem jest bezcelowe, przecież tam jest ciągle brud, popiół, sadza i samo się uszczelni, no chyba że faktycznie jest to bubel i fabrycznie jest źle spasowane.

pozdrawiam
Jameess
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #500

witam
panowie prosił bym abyście napisali ile metrów ogrzewacie i czy macie ocieplone domki.
bo nie znam się za bardzo ale mam problem nie posiadam jeszcze kwkd22 ale zamierzam kupić mój dom to jakieś 200m2 nieocieplony stary poniemiecki dom posiadam nową instalację miedzianą i 8 grzejników typu u22 160x60,3 typu u21 140x60 i 2 żeberkowe po 10 aluminiowych . i zbiornik cwu 140l piec 27kw konstrukcja jak stary śmieciuch 7rur w komorze spalania bez rusztu wodnego a spaliny idą nad jedna półkę i do komina .a mianowicie piec nie jest w stanie zagrzać mi wody pompka włącza się przy 50 st po czym temp spada i tak w kółko,no chyba że przepustnice otworzę na max przy czopuchu to tak ale wtedy piec nie pali tylko pożera opał [węgiel kamienny] i nie wiem czy 10ton by starczyło dlatego chcę kupić kwkd22 i pytanie czy ten piec da rady.aha pompka pracuje na 1 .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #504

@arcintuś

Witam,
Żeby w 100% mieć pewność trzeba by zrobić audyt cieplny budynku. Koszt ok. 500-600zł. Nie piszesz nic o oknach. Nowe szczelne czy stare. Okna to największe straty ciepła, poza wentylacją. Ja ogrzewam tym kotłem, KWKD22kW, około 260 metrów plus zasobnik na wodę 120l. Wszystko cieplutkie. Budynek nie ocieplony tzw "późny Gierek" z końca lat siedemdziesiątych. Okna plastikowe. Najlepiej kocioł pracuje przy mrozach rzędu -15:-20 st. Temperatura na piecu 75st.C. Jedna kondygnacje 100% podłogówka poza tym 10 grzejników aluminiowych i dwie drabinki w łazienkach. Temperatura w domu 23 st.C. Instalacja miedziana i PEX oczywiście w podłodze. Zawór czterodrożny z siłownikiem i regulacja pogodowa. Kociołek trochę przerobiłem. Sterownik ST88PID i wentylator w drzwiczkach popielnika. Poza tym dałem płytki szamotowe wewnątrz zasypowej tam gdzie przechodzi w komorę spalania. Swojego rodzaju palnik. Szamot rozgrzewa się do wyższej temperatury niż płaszcz wodny i to co nie spaliło się od razu a zawarte jest w dymie, dopala się na tym palniku. Efekt: dym z komina prawie bielutki.
Myślę, że ten kociołek ogrzeje Twój budynek.
Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #514

landlovers
witam i dziękuję za szybki odzew ,okna mam plastiki ale stare i nie-wiem kto je wstawiał ale wyglądają na powiedzmy 85 % szczelności bo parapety są chyba coś nie tak bo trochę ciągnie z pod nich .Dom z 1904r poddasze nieużytkowe mroźne strop poddasze -mieszkanie drewniany czcina legary 25cm nieocieplony jeszcze mury pełna cegła 50-55cm .wszędzie w sklepach się pytałem o kwkd to mi odradzali ,że za drogi i proponowali też Dolniaki npstk porotech albo popter rakoczy ale jakoś nieprzekonały mnie te kotły i dalej obstaję za kwkd .po prostu chcę rozwiać wszelkie wątpliwości i kupić piec taki żeby ogrzał mi dom i spełniał moje wymagania a kwkd je spełnia przynajmniej według tego co czytałem na forach tylko właśnie czy zdoła ogrzać dom ale z tego co piszesz to chyba tak .mam parę pytań ile żeber mają te twoje grzejniki ,czy przez dmuchawę nie robi ci się smoła i ogromna prośba jak byś mógł to narysuj szkic swojej instalacji bo też chcę założyć zawur 4d ale teraz mam układ zamknięty i musiał bym przerobić na otwarty i lepiej wzorować się na tym co już sprawdzone .z góry dziękuję .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #515

 • jameess
 • jameess Avatar
 • Offline
 • Posty: 35
 • Thank you received: 1
@arcintuś

KWKD 22KW na pewno ogrzeje ci domek, moje 15KW ogrzewa 160m i mam duży nadmiar mocy, co prawda dom nieocieplony ale mury o grubości 1m. pomieszczenie wysokie na parterze 2,75, na poddaszu 4,5m. okna plastiki. Instalacje zmień na układ otwarty bezwzględne. Jeżeli chcesz zawór 4-ro drogowy to koniecznie z siłownikiem i sterownikiem, bo nie wyobrażam sobie latanie do kotłowni i kręcenie "wajchą". Rura bezpieczeństwa musi być podłączona zaraz za kotłem i przed zaworem 4D, średnica 25.
Nie licz na to żeby ci ktoś rysował schematy, jak się nie znasz to zatrudnij fachowca do przeróbek.
Co do schematów, podłączeń, zaworów i innych wodotrysków to wszystko znajdziesz tutaj : http://forum.info-ogrzewanie.pl/.

pozdrawiam
jameess
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #516

@arcintuś

Witam,
w sumie mam 96 żeber w grzejnikach. Aluminiowe, krakowskiej armatury. Do tego ok. 460 m PEX w podłodze na 5-ciu sekcjach i dwie drabinki w łazienkach.
Co do schematu to nie gniewaj się ale to wymaga trochę czasu. Nie mam gotowego, narysowanego. Może w wolnej chwili za parę dni. Trochę jestem zapracowany.
Tak ja pisał Jamees, koniecznie zrób układ otwarty. Niby już przepisy zezwalają na pracę kotłów na paliwo stałe w układach zamkniętych ale producent KWKD nigdzie nie potwierdza, że jego produkt nadaje się do układów zamkniętych. Zdaje się max dopuszczalne ciśnienie to coś trochę ponad 1 bar. Trzeba by sprawdzić w dokumentacji. Pamiętaj, że zawsze podstawą jest DTR (dokumentacja techniczno rozruchowa).
Zrób układ otwarty, pierwsze odgałęzienie za kotłem to rura wznośna (bezpieczeństwa) do naczynia wzbiorczego. Potem reszta czyli zawór czterodrożny, pompy koniecznie z obejściem zaworem różnicowym.
Niezłe rezultaty ochrony powrotu uzyskuje się montując zamiast zaworu czterodrożnego, zaraz za rurą wznośną, boiler na ciepłą wodę ale już bez pompy i na sporych średnicach rur (np. 5/4 cala) no i oczywiście raczej poziomy umieszczony powyżej kotła. Masz krótki obieg a woda w wężownicy boilera nie ochładza się zbytnio. Ale jest to rozwiązanie oczywiście zastępcze.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 5 lata 1 miesiąc temu przez Landlovers.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #517

witam panowie
to może napiszę jak chcę zrobić ,i zadam parę pytań a wy jak będziecie mogli to dodacie coś od siebie.
od pieca czwórnik na zasilaniu ,z czwórnika na zbiornik wyrównawczy ,na bojler 140l i na zawór 4d .
za zaworem pompa z obejściem przez zawór różnicowy na grzejniki.powrót do zaworu a powrót z bojlera wpięty pomiędzy zawór a kocioł . i teraz pytanie :
-jaki zawór 2' bo wyjście z kotła ma bodajże 2',czy mogę zaraz za kotłem zredukować na 5/4 cala
-czy obieg kocioł zawór kocioł ma być też powiedzmy te 2' jak wyjście z pieca ,i czy musi być w stali
-czy na obieg bojlera zakładać pompkę
-landlovers ty masz kwkd22 jaki masz zbiornik wyrównawczy
-czy jeżeli pompa c.o będzie pracować na 2 a jeżeli bym założył pompę na bojler i pracowała by ona na 1 to czy nie będzie zaburzeń w przepływie .

i jeszcze jednego nie mogę pojąć , zawur 4d służy do ochrony powrotu i regulacji temp. na grzejnikach ok a co jeżeli np.jesień będzie ciepła jak w tym roku i np na grzejniki wystarczy puścić 50 st a na piecu jak to jest zalecane będzie ok 65 st, to czy miarkownik nie-będzie prawie cały czas przymknięty a co za tym idzie pod ruszt będzie się dostawać za mało powietrza i spalanie będzie nieprawidłowe a temp spalin też będzie za niska ,czy wtedy nie grozi smołowanie .

jeżeli będzie to możliwe to określcie się w tych sprawach będę bardzo wdzięczny pozdrawiam .

ps. montaż kotła z przeróbka kosztowała by mnie jakieś 800zł ,wolę się popytać i zrobić sam a niestety należę do ludzi którzy się najpierw 1000 razy zapytają zanim coś zrobią ,poprostu chcę być pewien że robię dobrze.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #519

@arcintuś
Witam,
kolejno postaram odpowiedzieć na Twoje wątpliwości.

Sugerował bym zredukować się na kotle, zarówno na zasilaniu jak i na powrocie na 5/4 cala. Przekrój wystarczający dla tej mocy a nawet z zapasem. 5/4 cala pozwoli na swobodnie, grawitacyjne działanie instalacji w razie braku zasilania. Proponuję ze względów ekonomicznych rury stalowe. Miedziane bardzo fajne ale drogie a tworzywo sztuczne nie nadaje się do kotła na paliwo stałe.

Jeśli chodzi o obieg boilera to śmiało możesz dać pompę. Układ będzie bardziej sterowalny. Jeśli nie będziesz chciał z jakiś względów grzać ciepłej wody to możesz jej nie grzać wyłączając pompę. Jeśli nie założysz też będzie chodziło ale np. boiler później osiągnie założoną temperaturę. Ja bym raczej dał. Koszty nie są duże. Dzisiaj na Allegro widziałem Grundfosy używane z roczną gwarancją po 100 zł. Pamiętaj, żeby przed każdą pompą dać filtr.

Naczynie wyrównawcze mam 35 litrowe. Za duże ale akurat takie miałem. Rozszerzalność temperaturowa wody, z tego co pamiętam, wynosi ok 4% przy wzroście temperatury 60 stopni. Zakładając, że w układzie będziesz miał powiedzmy 200 litrów wody po zagrzaniu jej z 20 do 80 st.C "przybędzie" Ci 8 litrów. Dając poprawkę na warunki ekstremalne (wrzenie) 15 litrów powinno spokojnie wystarczyć.

Jeśli chodzi o pompy to musisz posiłkować się DTR-ką każdej z nich. Twoje myślenie idzie w dobrą stronę. Pompa główna pracuje mocniej, poboczne słabiej. Spokojnie możesz dać główną na 2 lub 3 a boilera na 1.

Paląc w KWKD nie powinieneś martwić się o smolenie. U mnie kocioł pracuje praktycznie cały rok. Nawet latem do grzania wody. Oczywiście trzeba uważać, żeby się nie zagotowało. Po prostu trzeba wsypywać mniej opału. Nie można wytworzyć więcej ciepła niż system jest w stanie go odebrać. Niestety, paląc w kotle węglowym nie uzyskasz całkowitej kontroli nad wszystkimi procesami z automatu.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 5 lata 1 miesiąc temu przez Landlovers.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #520

landlovers

dziękuję za bardzo szczegółowe opisanie moich pytań .
wiem że już dużo wody upłynęło ale gdzie kupiłeś swojego kwkd u miejscowego sprzedawcy czy przez internet ,bo się zastanawiam gdzie kupić bo różnica jest ogromna lokalny sprzedawca od 3800-4100zł
a na np fugeo lub piecolandi 3270-3350zł .
czy miałeś jakieś doświadczenia ze sklepami internetowymi ,czy jest się czego obawiać.
i jeszcze jedno czy zawur 4d ze siłownikiem działa jak termostat np. kupię kwkd i zamontuję miarkownik bo akurat w tym roku dokupiłem nowy do mojego pieca ,i kupię jakiś prosty sterownik do sterowania dwoma pompami to czym się będzie różnic praca zwykłego zaworu od zaworu z siłownikiem .
wiem będzie pracował automatycznie ale czy w moim przypadku to się sprawdzi

dziękuję i pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #521

@arcintuś

Witam,
Swój kociołek kupowałem, jak zauważyłeś już dosyć dawno. W 2004 lub 2005r. Zapłaciłem za niego 2300 zł ale cen z tego okresu nie ma co porównywać z dzisiejszymi. Dodatkowo w tym czasie mało kto wiedział co to są kotły dolnego spalania. Kociołek zalegał w sklepie jakieś pół roku i brak było chętnych więc sprzedawca dał mi konkretny rabat i jeszcze przywiózł mi kociołek do domu.
Jeśli chodzi o sklepy internetowe to podstawowa zasada. Jeśli sprzedający pisze, że wysyłka w ciągu 3-4 dni od zamówienia znaczy, że tego towaru nie ma i musi go dopiero kupić, najczęściej za pieniądze kupującego, i dopiero go wysłać. Wybieraj sklepy które oferują wysyłkę np. w ciągu 24 godzin od zamówienia i najlepiej płatność przy odbiorze.
"Pogugluj" trochę używając frazy "nazwa sklepu" + opinie i zapoznaj się z opiniami klientów. Najczęściej są one bezstronne. Przynajmniej ja tak robię a większość rzeczy kupuję przez internet.
Jeśli chodzi o zawór 4D to nie jest to zawór termostatyczny. Jest to zawór mieszający. Można uzyskać "termostatyczność" korzystając z siłownika i sterownika do niego np. ST-431 firmy TECH. Trzeba pamiętać, że wpinając zawór 4D w instalację (z systemem kontroli oczywiście)uzyskamy w miarę stałą temperaturę na powrocie a nie na zasilaniu. Do tego te zawory służą. Jest to tak zwana "ochrona powrotu". Zabieg bardzo pożądany w dobrze wykonanych instalacjach. Bardzo dobrze służy kociołkowi.
Zerknij sobie tutaj
Można oczywiście użyć zaworu 4D bez siłownika i sterownika. Metodą prób i błędów go sobie ustawiać ale przeczy to samej idei zastosowania takiego ustrojstwa a bieganie do kotłowni może w którymś momencie zmęczyć. Dla pocieszenia powiem Ci, że około 80% instalacji, w których jest zawór 4D nie posiada siłownika ze sterownikiem. Sam siłownik też nic nie da bo potrzebuje on sterowania.
W twoim konkretnym przypadku myślę, że najlepszy byłby sterownik ST-408 bo jak zrozumiałem nie masz jeszcze żadnego sterowania do pomp i zrezygnowałeś z wentylatora. Ten sterownik załatwi wszystko. Steruje 2 pompami i zaworem mieszającym. Do tego ma jeszcze kilka innych bajerów do wykorzystania w przyszłości.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 5 lata 1 miesiąc temu przez Landlovers.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: KWKD 22kW 5 lata 1 miesiąc temu #523

landlovers

witam.
no szczerze mówiąc fajny ten sterownik ale chyba trochę za drogi jak dla mnie ok.500zł +zawór ze siłownikiem to też jakieś 500zł .chyba nie dam rady i zamontuję zwykły zawór to ok 240zł obieg kotłowy też zrobię w stali oraz podłączenie bojlera bo mam blisko i na bojler nie dam pompy chyba że będzie słabo grzało wodę to wtedy tylko rozkręcę i wstawię pompę .a tą pompę co mam dam na zasilanie grzejników .mam pytanie jakie jest wyjście pod miarkownik w kwkd22 bo nawet w dtr-ce nie mogę znaleźć chodzi mi o gwint,a jeżeli chodzi o zawór to chyba jeżeli raz ustawię metodą prób i błędów a miarkownik będzie ustawiony cały czas na stałą temp. to chyba powinno grać choć niespieram się bo niestety nie posiadam jeszcze ani pieca ani zaworu .

pozdrawiam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
 • Strona:
 • 1
 • 2
Time to create page: 0.320 seconds

Zakłady Górniczo - Metalowe "ZĘBIEC" w Zębcu Spółka Akcyjna
27-200 Starachowice
Infolinia godz. 8.00 - 16.00 tel. 41 27 67 250
tel. 41 27 67 400 | fax 41 27 67 500 | e-mail: zebiec@zebiec.pl | www.zebiec.pl

Polska Nagroda Jakości pcbc IQNet KRD  BIP